6.A Mgr.V.Švihlová
6.B Ing. J. Belicová
6.A Mgr.V.Švihlová
6.B Ing. J. Belicová
Hra je najprirodzenejším prejavom detskej aktivity. Poskytuje nové poznatky a vedomosti, účinne rozvíja pamäť, obrazotvornosť, vnímanie, predstavy a pozornosť. Je neodmysliteľnou súčasťou detstva a školou svojho druhu. Poskytuje zábavu, rozptýlenie a uspokojenie.
Túto čarovnú moc hry si uvedomujeme aj my, vyučujúce našich najmladších žiakov prvákov. Didaktické hry sa stali neoddeliteľnou súčasťou našej výchovno - vzdelávacej práce. Pomáhajú nám upevňovať a precvičovať učivo, dávajú žiakovi príležitosť uplatniť svoje schopnosti.
Keď sme žiakom 1. A a 1. B triedy položili otázku : ,,Chýba vám škola ?“ najčastejšie odpovedali : ,,Veľmi, chýba nám celá, aj s triedou, školskou družinou, jedálňou a školským dvorom.“ ,,Chýbajú nám kamaráti , naše spoločné hry“. „Chýba mi moja lavica, aj tabuľa na kreslenie.“ ,,Chýba mi pani učiteľka, je mi za ňou smutno“. ,,Chýba mi prvouka a prezentácie na interaktívnej tabuli“.
Milí prváci, želáme Vám veľa tvorivých nápadov, trpezlivosti a chuti do učenia.
,,Hra je radosť. Učenie pri hre je radostné učenie“. (J. A. Komenský )
Mgr. D. Dianišková , Mgr. A. Pastýrová
Práve teraz je ten čas, keď hodnotíme polročnú prácu. V školskom rozhlase zvyčajne znie hudba, učitelia s úsmevom odovzdávajú svojim žiakom výpisy vysvedčení, ktoré odrážajú ich prácu a snahu.
Dnes je však všetko inak. Škola je tichá, triedy sú prázdne a školský rozhlas nemá komu vyhrávať. Ten krátky čas, ktorý sme strávili v škole, naše tváre zahaľovali rúška a vládli prísne hygienické predpisy. Celý školský svet sa preniesol do online priestoru. Niežeby nám tento svet nebol známy, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Dúfam, že sa čoskoro opäť posadíte do školských lavíc a prázdne priestory sa rozozvučia smiechom.
Chcem sa poďakovať všetkým pedagógom, rodičom aj žiakom za ich trpezlivosť a spoluprácu, ktorá nám pomáha zvládnuť toto ťažké obdobie. Našim malým prvákom, ktorí odviedli kus poriadnej práce a bez problémov zvládli školské povinnosti, srdečne gratulujem.
PaedDr. Katarína Dominiková
riaditeľka školy
Milí žiaci,
každý rok v tento čas na hodinách VYV maľujeme a kreslíme obrázky na súťaž "Vesmír očami detí". Hoci zažívame netradičný spôsob výučby, napriek tomu aj tento rok sa môžu Vaše obrázky zúčastniť súťaže. Stačí mať doma výkres, pastelky, vodovky, voskovky či temperky, zaujímavý nápad a najmä chuť. Už názov nám hovorí, že nemá ísť o skutočné zobrazenie vesmíru (ale môže byť), ale o Vašu fantáziu a tvorivosť. Budem rada, ak si pomedzi online učenie nájdete takúto tvorivú chvíľku a niečo pekné, zaujímavé dokonca aj vtipné či strašidelné vytvoríte. Môžete začať kedykoľvek, čas máte až do konca februára. Ak sa Vám dielo podarí, napíšte mi na edupage alebo kontaktujte svoju triednu pani učiteľku a ja Vám potom dám vedieť, ako mi Vašu prácu doručíte. A možno dovtedy už budeme aj v škole.....
(výtvarná technika ľubovoľná, veľkosť výkresu - A2,A3,A4)
Mgr. Janka Jurčiaková
Milí rodičia,
sme na konci prvého polroka tohto školského roka. Väčšinu času boli deti doma a odkázané na nový spôsob výučby – online. Chceme sa poďakovať všetkým rodičom, že ste aj tento polrok spolu s Vašimi deťmi dobre zvládli. Nebolo to jednoduché, najmä pre tých, ktorí nemajú všetky technické možnosti alebo schopnosti, ktoré dnešná doba vyžaduje… A často sú deti samé alebo odkázané len na počítač alebo mobil… chýba sociálny kontakt. To si uvedomujeme všetci. A pevne dúfame, že sa situácia natoľko zlepší, že sa školy otvoria. Myslíme aj na deviatakov, ktorí sa musia rozhodovať, na akú školu ísť – nech hľadajú takú školu, ktorá im otvorí nové možnosti ísť ďalej.
Ako členovia Rodičovskej rady sme uvažovali aj nad financiami, ktoré každý rok zbierame… aj minulý školský rok sa mnohé aktivity nekonali a nevieme, ako to ešte bude do konca aj tohto školského roka. Preto sme rozpočet na tento školský rok skrátili len na nutné výdavky s tým, že čo ušetríme, odložíme na ďalší školský rok. (rozpočet pozrite sa stránke školy) Sú to financie, ktoré šetríme pre naše deti a na to, aby sa mohli viac rozvíjať a mali viac možností. Preto Vás chcem povzbudiť, aby ste dali aj tento školský rok – ak je to možné vo Vašich finančných možnostiach, a to tak, ako sme sa dohodli v minulom školskom roku: za jedno dieťa 15 eur, druhé 5 eur a ďalšie deti neplatia. Viacerí z Vás sa pýtali, ako to máme zaplatiť? Máme taký návrh – dajte uvedenú sumu do obálky – napíšte mená Vašich detí a triedu, ktorú navštevujú a odovzdajte p. sekretárke v škole, ktorá tam je každý pracovný deň do 15:00. Alebo vhoďte do schránky, ktorá je pred školou. Ďakujeme!
A ďakujeme učiteľom za ich námahu aj v tejto ťažkej dobe, že predsa učia deti tak, ako sa len dá...
Prajeme si všetci navzájom zdravie, výdrž a veľa trpezlivosti!
Za Rodičovskú radu
Lýdia Magyarová
5.B
Mgr.V. Švihlová
Jaskyne Slovenska patria medzi skutočné klenoty . Viaceré z nich sú známe v celej Európe i vo svete. Preto sú lákavou pozvánkou na zaujímavé cesty za krásou a poznaním.
Vedia to aj žiaci 9. ročníka, a preto na hodine biológie vyrobili nádherné pohľadnice na tému "Sprístupnené jaskyne Slovenska".
Mgr. Petra Kertész
Výpis klasifikácie prospechu a správania žiakov za 1.polrok školského roka 2020/2021 bude zaslaný rodičom/zákonným zástupcom elektronicky do rodičovského konta v edupage v piatok 29.1.2021 o 14.00 hod. Rodičia, ktorí nemajú zriadené rodičovské konto, dostanú výpis klasifikácie mailom alebo poštou.
„Vždy hľadaj v ľuďoch len to dobré a keď to nájdeš, tak im to povedz! Tebe to zaberie pár minút a jemu to môže zmeniť život.“
Všetci občas potrebujeme zažiť príjemný pocit zvláštnosti a dôležitosti. K tomuto pocitu nám často pomôže úprimný kompliment, ktorý vyvolá úsmev na tvári, pomôže človeku nadobudnúť sebavedomie, úctu k sebe, ale aj úctu k druhým.
Vysloviť kompliment nás nič nestojí a pritom má veľký význam v medziľudských vzťahoch.
Takto príjemne sa mohli cítiť a vzdávať si komplimenty aj naši tretiaci na Deň komplimentov, ktorí darovali svoje komplimenty spolužiakom. A keďže sú naozaj bystrí, dokonale sa im podarilo schovať do komplimentov aj vybrané slová :)
Našim spoločným želaním je, aby sme si pekné slová nehovorili len v takýto špeciálny deň, ale aby boli každodennou súčasťou nášho života. A každý deň tak bude krajší...
Mgr. Janka Kostková
Život v období dospievania je plný zmien.
Preto sme 22. januára 2021 pripravili pre dievčatá 7.A triedy on-line prednášku so sprievodnou edukačnou prezentáciou na tému Čas premien. Informácie nám sprostredkovala Mgr. Viera Holecová, lektorka akreditovanej organizácie MP Education, s. r. o., ktorej by sme sa touto cestou chceli poďakovať.
Problematika dospievania so zameraním sa na reprodukčné zdravie, psychické, fyzické a sociálne dozrievanie dievčatá zaujala. Veríme, že táto beseda „Medzi nami dievčatami“ pomohla dievčatám zodpovedať otázky dospievania, a že do novej etapy života vstúpia pripravené a s úsmevom na tvári.
Mgr. Petra Kertész
Milí rodičia a žiaci,
oznamujeme Vám, že pokračujeme v dištančnej výučbe aj v týždni od 25.januára 2021. O prípradnom návrate žiakov do školy Vás budeme včas informovať.
vedenie školy
Milí žiaci,
vzhľadom na aktuálnu situáciu, v dôsledku ktorej sa už relatívne dlhú dobu navzájom fyzicky nestretávame, nemáme ani možnosť na uskutočňovanie a rozvíjanie neformálnych vzťahov. Či už ide o vzťah učiteľ-žiak alebo žiak-žiak. Nakoľko si uvedomujeme dôležitosť a potrebnosť aj týchto vzťahov, ktoré sú veľmi potrebné pre celkovú duševnú pohodu, rozhodli sme sa vytvoriť pre ne priestor. Aj keď naďalej v online priestore, ale na iné témy.
Ponúkame Vám od budúceho týždňa „dobrovoľnú aktivitu“, ktorú sme nazvali DEBATNÉ OKIENKO. V popoludňajších hodinách sa spojíme prostredníctvom aplikácie ZOOM. Link na stretnutie pošleme žiakom prostredníctvom správy cez edupage.
pondelok /18. 1. 2021/ o 15:00 hod. - 5. ročník
utorok /19. 1. 2021 / o 15:00 hod. - 6. ročník
streda /20.1.2021/ o 15:00 hod. - 7. ročník
štvrtok /21. 1. 2021/ o 15:00 hod. - 8. ročník
piatok /22. 1. 2021/ o 15:00 hod. - 9. ročník
Tešíme sa na všetkých, ktorí sa k nám pridajú.
Vážení rodiča a žiaci!
Na základe zverejnených informácií ministerstva školstva Vám oznamujeme, že od pondelka 18.1.2021 pokračuje 1. aj 2.stupeň v dištančnom vzdelávaní v takom režime ako doteraz.
Podrobnejšie informácie sú zverejnené na stránke ministerstva:
https://www.minedu.sk/distancne-vzdelavanie-pokracuje-aj-buduci-tyzden/
vedenie školy
Aktualizovali sme modul Zelená škola
Projekt Zelená škola
Naša škola už niekoľko rokov patrí medzi Zelené školy, čo nás veľmi teší. Snažíme sa chraniť naše životné prostredie a robíme pre to všetko.
Teraz sme pomohli vtáčikom, pretože mrazivých nocí pribúda, tak sme opatrili záhrady, balkóny či okná kŕmidlami. Pôvodne sme takto chceli "rozštebotať" školskú záhradu, ale korona nám zmenila plány. A preto sme "rozštebotali" celý Tisovec.
Žiaci druhého stupňa pripravili rôzne stravovacie domčeky a jedlé kŕmidlá, vyrobili lojové rolky a gule, pomocou ktorých mali rôzne vtáčiky ako na prehliadke. Spevavému vtáctvu tak nielenže pomôžu prežiť zimu, ale tiež sebe pripravili úžasný vizuálny zážitok.
Mgr. Petra Kertész
Voda je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi, je na zemskom povrchu najrozšírenejšou látkou. Vodu obsahujú všetky rastliny, živočíchy a človek. Bez vody by neexistoval život.
Voda má významé miesto v každodennom živote. Využívame ju v domácnosti, priemysle, energetike, v poľnohospodárstve, ale aj pri športe a rekreácii. Žiaci siedmeho ročníka v rámci projektu "Denná spotreba vody" pozorovali a zisťovali, koľko vody spotrebujú počas dňa. Výsledky vyhodnotili a zapísali do prehľadných tabuliek.
J. Belicová
Základná škola Dr. V. Clementisa v súlade s odporúčaním ministerstva školstva COVID 19 návrat žiakov do škôl oznamuje žiakom a zákonným zástupcom:
Žiaci druhého stupňa v čase od 11. januára do 22. januára 2021 pokračujú v dištančnom vzdelávaní rovnako ako pred vianočnými prázdninami. 23.-24. januára 2021 prebehne testovanie žiakov a jedného rodiča, ktorý býva so žiakom v spoločnej domácnosti.
Žiaci prvého stupňa v čase od 11.- 15. januára 2021 sa budú vzdelávať dištančne cez portál edupage a zoom. Podrobnejšie informácie vám poskytnú triedni učitelia. V spolupráci so zriaďovateľom navrhujeme pre žiakov prvého stupňa v čase od 18.1.2021 dva varianty vzdelávania, ktoré sú podmienené testovaním jedného rodiča.
Súhlas s jedným z ponúknutých variantov obratom nahlásia rodičia / zákonní zástupcovia triednym učiteľom.
Sledujte stránku školy, kde budeme informácie priebežne aktualizovať.
Ďakujeme za spoluprácu a veríme, že spoločnými silami zvládneme túto neľahkú situáciu.
V novom roku Vám prajeme všetko, čo radosť vzbudí,
prajeme lásku, lebo spája ľudí,
prajeme priateľov, čo dokážu žiť,
môcť milovať a milovaným byť.
Dlhé zimné večery, ktoré nás obklopujú už z každej strany, zvyšujú našu chuť zabaliť sa do deky a pri voňavom čaji čítať strašidelné rozprávky. V minulosti však predslnovratové dni neboli ani zďaleka takéto pokojné. Predlžovanie noci na úkor denného svetla v našich predkoch vyvolávalo predstavy o nadvláde nepriaznivých síl, pred ktorými bolo potrebné chrániť celé hospodárstvo.
Nočná obloha bola plná lietajúcich stríg, ktoré mohli svojimi čarami uškodiť nielen ľuďom, ale i zvieratám. Na ochranu pred zlom preto obyvatelia dedín vykonávali rôzne magické úkony s použitím cesnaku, kríža a svätenej vody. Prichádzali tzv. „stridžie dni“, ktoré začínali na Katarínu (25.11.) a končili v deň zimného slnovratu, na Tomáša (21.12.). Za obdobie popretkávané zlými čarami a mágiou sa tak považovali aj Ondrej (30. novembra), Barbora (4. decembra), Mikuláš (6. decembra) a Lucia (13. decembra).V tieto dni mali ženy zakázané priasť, tkať, šiť a párať perie. Žena, ktorá vošla ráno prvá do cudzieho domu, bola považovaná za strigu. Keď vošiel do domu muž v kožuchu, znamenalo to chorobu.
Predvianočné obdobie tak bolo plné ochrannej a ľúbostnej mágie, dodržiavania poverových príkazov a zákazov. Mládež využívala tento čas na spoločné hry, zábavy, spevy priadkových piesní, tance a ľúbostné čary.
Sviatok sv. Ondreja bol jedným z najznámejších a zvykmi najbohatších dní v roku, najmä pre dievčatá. Jednou z praktík bolo liatie horúceho olova do studenej vody. Tvar, ktorý olovo po ochladení vo vode získal, naznačoval, aké povolanie bude mať muž, za ktorého sa dievča vydá.
Dnes nám stridžie dni, pomáhajú zastaviť sa, pripomenúť si tradície, zvyky a užiť si rodinu a priateľov. Veď opäť nastal ten magický čas, keď fantázia preberá moc nad realitou, noc vládu nad dňom.
Symbolom adventného obdobia, ktoré trvá štyri týždne, je i adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa počas štyroch adventných nedieľ (železnej, bronzovej, striebornej a zlatej) postupne, proti smeru hodinových ručičiek, zapaľujú. Svetlo z nich symbolizuje vieru. Vieru v nový život, ktorý je iskierkou lásky, viery, pokory a nádeje.
„Rok sa končí - začína sa zima,“ - to je to, čo hovoria často ľudia o decembri, poslednom mesiaci roka a prvej - zime. Slnko klesá, dni sa skracujú a temnejú, sú naplnené sadnutou hmlou a skúšajú našu nostalgiu... No našťastie takmer všetci ho predsa len vnímame ako mesiac darčekov, rozjasnených detských očí, krásnych mikulášskych a vianočných sviatkov, lásky, pokoja, viery a mieru.
A ešte niečo! Práve v tomto adventnom, vianočnom či novoročnom období, by mali zmiznúť z ľudských ješitných duší nezmyselné konflikty, vyvolané ľudskou malosťou a upevňovaním si len vlastného ega. Veď advent je obdobie mnohorakého očakávania. Pre niekoho je možno naháňaním sa za mamonou, darčekmi, ale väčšina z nás ho našťastie chápe ako najkrajší čas, v ktorom vieme prejaviť naplno ľudskosť, pomoc a solidaritu. Zároveň hlboko vo vnútri každého človeka je zapísané (či si to priznávame alebo nie), že príprava na Vianoce je súčasne časom pokánia, zostúpenia do hĺbky vlastného srdca a priznaním si toho, čo je v nás dobré i toho, čo je zlé. A je len na nás, ako s tým naložíme.
„Hodiny tíško tikajú, nový rok už vítajú.
Prišiel teda správny čas, zaželať si zas a zas:
veľa zdravia, šťastia, lásky,
a nech je život v novom roku bez prekážky!“
Mgr. Marta Svobodová
Projekty
Powered by aSc EduPage