Úvod Metodika 7 krokov ODPAD 2017 - 2019 ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY 2019 - 2021 POTRAVINY 2021 - 2023

ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY

Po úspešnom zvládnutí prvého certifikačného obdobia s témou ODPAD sa škola pustila do druhého certifikačného obdobia, ktoré prebieha v školskom roku 2019/2020 a 2020/2021. Nová téma je ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY.

A aké aktivity nás tento rok čakajú?

• postaráme sa o bylinkový záhon v oáze a vyrobíme menovky pre bylinky a tiež herbár,
  • počas vianočných tvorivých dielni si vyrobíme voňavé vrecúška plnené sušenými bylinkami
  • spríjemníme  areál školy aj vtáčikom a to tak, že:
  • počas zimného obdobia vyrobíme semienkové gule a budeme vtáčiky prikrmovať,
  • rozvesíme kŕmidlá a vtáčie búdky
  • vyrobíme napájadlo pre vtáčiky
  • vysadíme rôzne stromy a kry, ktoré svojimi plodmi lákajú spevavce a vďaka nim  rozšteboceme školskú záhradu
  • zorganizujeme „Burzu kníh“ a zber papiera, a vďaka týmto akciám pomôžeme prírode a ušetríme niekoľko stromov v lese.
  • pozbierame odpadky v okolí školy a tiež aj v našej krásnej prírode

Nie sme si istí, či sa nám to v tomto ťažkom období podarí, ale všetci sa budeme snažiť, aby sme si titul Zelenej školy obhájili aj tento rok.

Environmentálny akčný plán (EAP) pre certifikačné obdobie 2019/2020 a 2020/2021:

Environmentalny_akcny_plan_(EAP).doc

Video, čo všetko sme stihli prvý polrok:

zelena_skola_2.mp4

Reportáž o Zelenej škole - Tisovský spravodaj:

Tisovský spravodaj - Oficiálna stránka mesta Tisovec

Starostlivosť o bylinkový záhon pri škole

O prípravu Oázy na zimný odpočinok sa postarali žiaci 3. ročníka

Výroba menoviek pre bylinky

Žiaci v školskom klube vyrobili menovky pre bylinky a osadili ich na správnom mieste v bylinkovej špirále.

Sadenie stromčekov a krov

Jednou z tohtoročných aktivít Zelenej školy je aj vysadenie rôznych stromov a krov, ktoré svojimi plodmi prilákajú  vtáky a vďaka nim sa rozšteboce naša Oáza poznania a spolupráce.

My sme sa rozhodli , že spojíme príjemné s užitočným a v našej Oáze sme si rovno zasadili vitamínové bomby – rakytník a goji.

Revitalizácia pocitového chodníka

Výroba semienkových gulí, prikrmovanie vtáčikov

Znova sme pomohli vtáčikom, pretože mrazivých nocí pribúda, tak sme opatrili záhrady, balkóny či okná kŕmidlami. Pôvodne sme takto chceli "rozštebotať" školskú záhradu, ale korona nám zmenila plány. A preto sme "rozštebotali" celý Tisovec.

Žiaci druhého stupňa pripravili rôzne stravovacie domčeky a jedlé kŕmidlá, vyrobili lojové rolky a gule, pomocou ktorých mali rôzne vtáčiky ako na prehliadke. Spevavému vtáctvu tak nielenže pomôžu prežiť zimu, ale tiež sebe pripravili úžasný vizuálny zážitok.

Ochrana pred nárazom vtákov do skla

Každý rok zahynie iba v Európe 100 miliónov vtákov pri náraze do sklenenej plochy. Mnohé budovy sa dnes stavajú s oknami, ktoré silne odrážajú slnečné svetlo a vtáci sa snažia preletieť týmito plochami, pretože sa v nich zrkadlí obloha alebo vegetácia. Nárazy do skla sú často smrteľné, pretože vtáky majú veľmi citlivý krvný obeh. Nárazy sú bežné na kancelárskych budovách ale aj rodinných domoch, panelákoch, skleníkoch... Pritom nie je ťažké tomu zabrániť.

Aj naša škola má veľké okenné tabule a preto sme sa postarali o bezpečnosť vtáčikov.

Žiaci 1. stupňa vyrobili siluety vtákov, ktoré budú nalepené na oknách v oáze a zabránia nárazom vtáčikov do sklenenej plochy.

Herbár liečivých rastlín

Liečivá sila prírody nám vie pomôcť s mnohými neduhmi. Skvelým spôsobom, ako rôzne bylinky dobre spoznať a rozoznať medzi ostatnými, je vytvoriť si vlastný herbár liečivých rastlín spolu s popisom ich využitia.

A vedia to aj naši najmladší, ktorí si vytvorili spolu s pani vychovávateľkou svoj vlastný herbár liečivých rastlín.

Sadenie stromčekov a krov - jedlý živý plot

Žiaci 3.B triedy vysadili rôzne stromčeky a kríky, ako napríklad rakytník, muchovník, aróniu.. Vytvorili jedlý živý plot, ktorý hrá na všetky zmysly: zrak (tým, že je krásny), čuch (lebo vonia), hmat (pretože láka dotýkať sa) a chuť (jeho plody chutia).. Tento prekrásny živý plot nadchne svojou krásou a rôznorodosťou. Okrem toho vynikne aj množstvom zdravých plodov plných vitamínov a minerálnych látok, ktoré budú môcť žiaci zbierať už od polovice júna. Na svoje si prídu aj zvierací návštevníci, pretože vtáčikom poskytne potravu v podobe bobúľ. Vtáky, ktoré sú okrem iného prirodzenými predátormi neželaného hmyzu, zároveň vytvoria v záhrade príjemnú zvukovú kulisu. Bzukot užitočného opeľujúceho hmyzu (včely) ju dotvorí. Perličkou živého plota sú motýle. Rajom je pre ne budleja, ktorej sa hovorí aj motýlí ker.

Napájadlá pre vtáčiky

Žiaci prvého ročníka v školskom klube vytvorili krásne napájadlá, ktoré pomôžu zvieracím návštevníkom udržať sa v dobrej kondícii počas horúcich dní. Tu sa môžu napiť a osviežiť nielen vtáčiky, ale aj včielky, motýle, či iný hmyz. Navyše sú tieto napájadlá úžasné vonkajšie dekorácie.

Deň Zeme - spolu vyčistíme prírodu

Žiaci 2. stupňa dostali počas dištančného vzdelávania výzvu a takto sa s ňou popasovali...