Sviatok sv. Ondreja bol jedným z najznámejších a zvykmi najbohatších dní v roku, najmä pre dievčatá.,
Jednou z praktík bolo liatie horúceho olova do studenej vody. Tvar, ktorý olovo po ochladení vo vode získal, naznačoval, aké povolanie bude mať muž, za ktorého sa dievča vydá.
Tak ako v minulosti, aj naše dievčatá boli zvedavé, čo bude robiť ich nastávajúci. Nevedeli sme sa dočkať dnešného dňa... Skúšali sme aj ploty triasť, ale to sa nám neoverilo
, preto sme začali radšej olovo liať. Tajomne sme odriekali: „Ondreju, Ondreju, olovo ti lejú, dajže mi ty znati, s kým ja budem pred oltárom státi.“ Dievčatá v odliatom olove videli rybára, speváka, horára... Uvidíme, necháme sa prekvapiť . V minulosti liali olovo hlavne dievčatá, ale aj naši chlapci boli zvedaví, čo bude robiť ich budúca nevesta , tak to teda skúsili.
Veru, bohatý bol na veštenie a čary posledný novembrový deň. Veríme, že aj vďaka takýmto hodinám naše zvyky a tradície zachováme pre ďalšie generácie.
Tretiaci a pani učiteľka Janka Kostková