• Október - mesiac úcty k starším

Kultúrny program v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Tisovci

S jeseňou prichádza aj mesiac október, nazývaný Mesiacom úcty k starším. Preto dňa 27. 10. 2014 žiaci II. A triedy a žiaci divadelného krúžku pozdravili našich drahých dôchodcov  ľudovým tancom , veselou divadelnou scénkou a vlastnoručne vyrobenými darčekmi. Pri rozlúčke sa už všetci tešili na ďalšie príjemné  stretnutie.

• Beseda s detskou lekárkou

Dňa 23. 10. 2014  sme pre žiakov špeciálnych tried  pripravili besedu s detskou lekárkou  MUDr. M. Bindasovou  na tému: „ Hygiena, zdravie a choroby “ . Porozprávali sme sa o hygiene, ktorá je pre nás veľmi dôležitá. Správne umývanie rúk, vlasov, zubov a celého tela. Pani doktorka poukázala na bežné choroby z nečistôt, ktoré môžeme získať ak zanedbáme hygienu tela či hygienu čistých rúk. Spomenula choroby ako sú: žltačka, svrab, pedikulóza a iné. Porozprávala  aj  o tzv. „návštevníkoch , ktorí parazitujú na človeku, o odevnej hygiene a činnostiach  zameraných  na čistotu a údržbu odevu.

• 16. október Svetový deň výživy

• Svetový deň výživy zdôrazňuje potrebu zdravého stravovania sa .

Svetový deň výživy sa oslavuje každý rok 16. októbra na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstva Spojených národov (FAO) v roku 1945.

Tento deň pripomínajú a organizujú pani učiteľky v špeciálnych  triedach  výstavky jedál spojené s ochutnávkou alebo prednášky a besedy pre deti .  Deti vytvárajú na hodinách plagáty a iné výtvory s tématikou výživy, zoznamujú sa tak s potravinovou pyramídou, so zásadami zdravej výživy a s ukážkami vhodných jedálnych lístkov i zdravých a nezdravých potravín.

Aj u nás v škole sa každoročne venujeme tejto téme. Touto akciou sa snažíme poukázať na možnosti zdravej stravy, ktorá môže vyzerať veľmi lákavo a chutne - pozrite si na fotkách.

GK

• Svetový deň mlieka v školách

•  „Zdravé zúbky, pevné kosti, mlieka nikdy nie je dosti“.

Tak týmto sloganom sme si pripomenuli 25. septembra aj v špeciálnych triedach Svetový deň mlieka v školách .  Témou dňa boli mliečne výrobky a ich dôležitá úloha vo výžive človeka. Mliečnym výrobkom sa prispôsobil aj vyučovací proces. Počas  vyučovacieho procesu  sa rozprávali o dôležitosti mlieka, kreslili obrázky mliečnych výrobkov a tvorili plagáty o mlieku . Poniektorí si tiež zasúťažili v pití mlieka a v jedení jogurtov . Žiaci v prípravnom ročníku si pochutili na pudingu a pripili mliekom na zdravie. Starší žiaci  si pozreli zaujímavý  film „ Lož o mlieku“.

Cieľom bolo poukázať , že  mlieko a mliečne produkty sú tiež najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má veľký význam pre zdravý rast kostry a zubov a inšpirovať žiakov k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.

• Výstup na Trstie

• Dňa 12.9.2014 sa konal každoročný spomienkový výstup na Tŕstie ako pamiatku na Václava Vraného. Kvôli nepriaznivému počasiu sme sa však museli uchýliť k náhradnému programu, v školskej telocvični, ktorý si pre nás pripravili naše pani učiteľky Mgr. Erika Hanusková, Ing. Miroslava Kochanová a naši milí hostia Mgr. Mahuliena  Štrbová, manželia Rodan a Zuzana Štrbovci a Jaroslav Brndiar.

V úvode programu nás hostia privítali, dozvedeli sme sa niečo o živote Václava Vraného, známeho botanika. Neskôr nás rozdelili do štvorčlenných družstiev a začali sme riešiť úlohy, ktoré si pre nás pripravili, týkajúce sa najmä fauny a flóry v okolí Tisovca. Všetci sme sa snažili vyriešiť úlohy a vyšli sme ako víťazi, pretože v nás zanechali veľa informácií. V závere programu nám oznámili výsledky úloh a odovzdali sladkú odmenu.

Dopoludnie sa nám vydarilo, hoci nám počasie neprialo. Napriek tomu všetkým ďakujeme za pekný program, a dúfam, že budúci rok nám vyjde slniečko v ústrety a my si budeme môcť pozrieť prírodu v okolí Tisovca osobne.

Žiaci IX. A

• Milí žiaci, vážení rodičia!

• Riaditeľstvo ZŠ Dr. V. Clementisa v Tisovci oznamuje, že slávnostné otvorenie školského roka 2014/2015

sa uskutoční  2. septembra 2014 o 8.30 hod. pred základnou školou. Tešíme sa na Vás.

• BATIKA

V tomto školskom roku prebiehal IV. ročník výtvarnej súťaže "Oživenie tradičných remesiel BATIKA ",pre špeciálne školy a špeciálne zariadenia.

Žiačka VI.C  Mirka Ferenčíková získala   III.miesto                                                                    Blahoželáme

• Divadelné predstavenie

Členovia divadelného krúžku pod vedením p. uč. Aleny Pastýrovej si zahrali na konci školského roka  pred deťmi z 1. stupňa ZŠ a hneď potom  v DD Tisovec pred našimi drahými dôchodcami v dvoch veselých scénkach.  V scénke „ O psíčkovi a mačičkeúčinkovali:

psíček - Samuel Keleti

mačička -  Zoja Jurčiaková

V scénke  „ Únos starkýchúčinkovali:

Anička - Alexandra Ulická

Katka – Tatiana Vetráková

babka – Zoja Jurčiaková

dedko – Ján Kubove

čerti: Barnabáš – Marko Kuvik

Belzebub – Sebastián Gabriel

Frfľoš – Michaela Janečeková

Spachtoš – Samuel Keleti

Účinkujúci zožali úspech a vďaku za perfektný herecký výkon.

• Štúrov Zvolen

• Celoslovenské kolo súťaže v rétorike sa uskutočnilo v dňoch 16.-17.júna vo Zvolene. Na toto kolo postúpila Lujza Laudárová po víťazstve v Revúcej. Súťaž bola dvojdňová. V prvý deň sme sa zúčastnili prednášky s názvom Ako hovoriť a presvedčiť, kde sme sa dozvedeli zaujímavé informácie.

Samotná súťaž prebiehala na ďalší deň v Zvolenskom zámku.Lujza reprezentovala školu v II.kategórii / žiaci 7.-9.ročníka/. V tejto kategórii súťažilo najviac rétorov a to 19 rétorov. V silnej konkurencii sme obstáli, avšak bez umiestnenia. Lujzin výkon bol porotou pochválený, najmä v druhej improvizačnej časti.

Samotná účasť na takomto podujatí je odmenou za prácu a cieľavedomosť našej žiačky. Získala novú skúsenosť a veríme, že ju zúročí v ďalších rokoch.

Podrobnejšie informácie o súťaži najdete na: http://www.osvetazvolen.sk/?id_menu=51650

PaedDr.Anna Keletiová