„Vtáka poznáš po perí, človeka po reči,“ hovorí slovenské ľudové príslovie. A my s tým súhlasíme. Kultúra slova, hovoreného i písaného, je zrkadlom kultúry národa.
Dnešná doba je charakteristická tým, že sa otvorili sa brány do sveta, učíme sa cudzie jazyky, pritom však často zabúdame na náš vlastný, rodný krásny jazyk. Veď bezchybný písomný či hovorený prejav je našou vizitkou, ktorú podávame svetu.
Práve dnes máme možnosť pripomenúť si jeho hodnotu a vzácnosť. 21. február je totiž Medzinárodným dňom materinského jazyka. Tento medzinárodný deň bol vyhlásený nadáciou UNESCO v roku 1999 a prvýkrát sa slávil v roku 2000.
Jazyky predstavujú kultúrne dedičstvo ľudstva. Preto treba vynaložiť o to väčšie úsilie o zachovanie jazykov ako kultúrneho dedičstva národa. Hovorí sa, že jazyk je ako živý organizmus a neustále sa vyvíja. A keďže materinským jazykom väčšiny z nás je slovenský jazyk, je aj naším kultúrnym dedičstvom. A aj keď to nie je hmotné dedičstvo, treba si uvedomiť jeho hodnotu a chrániť ho. Jeho história je pozoruhodná a nerodila sa vo veľmi priaznivých podmienkach. Dnes je možno viac ako inokedy potrebné venovať pozornosť kultivovaniu nášho materinského jazyka. Reč je u každého človeka iná. Nielen deti, ale aj dospelí často využívajú vo svojich dialógoch slová, ktoré sa nezaraďujú do spisovného jazyka, a ani nezapadajú do kultúry reči - vulgarizmy, slang, rôzne skomolené slová alebo skrátené prezývky prevzaté z angličtiny a podobne. Preto veríme, že našu ľubozvučnú slovenčinu nezadusia a neovládnu jazykové prvky, ktoré sem nepatria.
Snažme sa menej používať alebo vôbec nepoužívať v bežnej komunikácii „prázdne slová“, frázy a keď to nie je potrebné, tak ani slová prevzaté z iných jazykov. Veď náš jazyk je taký krásny... Čím by sme boli bez spisovného jazyka, bez slovenčiny? Kde by sme skončili, keby sme nepoznali materinskú reč, ktorou sa dorozumievame v škole, doma, na ulici, v úradoch, v širšej spoločnosti?
Aj my sme sa dnes aktívne zapojili do pripomienky tohto významného dňa. Na prvej hodine sme si vypočuli školskú rozhlasovú reláciu, ktorú si pripravili žiaci rozhlasovo-redakčného krúžku.
Žiaci I. stupňa sa na slovenskom jazyku venovali čítaniu pôvodných slovenských rozprávok a II. stupeň čítaniu regionálnych povestí, na výtvarnej výchove kresleniu portrétov národovcov a našich veľkých literátov, na hudobnej výchove spievaniu slovenských ľudových piesní. Žiaci špeciálnych tried si čítali rómske rozprávky a rozprávali sa o rómskom folklóre, zvykoch, ale tiež o potrebe dobrej znalosti slovenského jazyka. V každej triede bola tento týždeň mini-výstavka obľúbených kníh, ktoré si žiaci priniesli a medzi sebou požičiavali.
Vybrané trojčlenné skupiny žiakov druhého stupňa z každej triedy si zasúťažili v kvíze, ktorý bol zameraný na čítanie s porozumením, prácu s textom o histórii spisovného slovenského jazyka, preukázanie vedomostí z gramatiky i z teórie literatúry. Žiaci taktiež tvorili ľubovolný umelecký text. Kvíz pripravili učiteľky slovenského jazyka a literatúry a pani zástupkyňa PaedDr. Anna Keletiová. Po ukončení a vyhlásení výsledkov súťažiacich čakala sladká odmena, o ktorú sa postarala pani učiteľka Mgr. Danka Slabejová. Ceny odovzdala a všetkým poďakovala pani riaditeľka PaedDr. Katarína Dominiková.
Tu máme víťazov:
-
miesto: VI.A
-
miesto: VIII.B
-
miesto: VIII.A
A na záver ešte slová Jozefa Nováka, ktorý sa na prelome 19. a 20. storočia zaslúžil o zachovanie slovenského povedomia v dobe silnejúcej maďarizácie, odborníka na ľudový folklór:
„Deti, milujte váš materinský jazyk slovenský“...
Pripravili: Mgr. B. Gandžalová, Mgr. E. Hanusková, učiteľky I. stupňa, učiteľky HUV, VYV, učiteľky špeciálnych tried