Latinské slovo tolerancia sa do slovenčiny prekladá ako trpezlivosť, znášanlivosť. Je to schopnosť vcítiť sa do odlišností toho druhého, porozumenie odlišnostiam (rasovým, kultúrnym, etnickým, náboženským) a ich akceptovanie, uznanie všeobecných ľudských práv a základných slobôd iného človeka.
16. november vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov za Medzinárodný deň tolerancie. Schopnosť vytvárania dobrých vzťahov je základom priateľskej a príjemnej atmosféry v triede. Žiaci, ktorí vedia, že ak je niekto iný ako oni, nie je lepší alebo horší, sa lepšie dokážu vcítiť do spolužiakov, vedia si odpustiť, pochopiť sa navzájom. Tak spoločnými silami vytvoria atmosféru pokoja, radosti , spolupatričnosti v ktorej sú otvorení novým vedomostiam a zážitkovému učeniu. Ako spôsob výučby sme využili hry na medzikultúrne scitlivovanie, potláčanie predsudkov i na rozvoj kritického myslenia.
Prostredníctvom rozprávky Škaredé káčatko od Hansa Christiana Andersena si naši prváci precítili žiaľ neustále odstrkovaného sivého káčatka, ktorému sa všetci vysmievali. Svoje pocity vyjadrili dramatizáciu textu a kresbami. Druháci si vypočuli rozprávkový príbeh o princeznej, ktorá nemala vlásky. Tento príbeh naučí zdravé deti tolerancii a chorým deťom dodá sebavedomie. Mnohé dovtedy neriešiteľné problémy boli zrazu malicherné a bezvýznamné. Dotazník zameraný na klímu v triede potvrdil, že majú veľa dobrých kamarátov, na svojich spolužiakoch by nechceli nič zmeniť a nestretli sa so žiadnymi prejavmi šikanovania. Tretiaci a štvrtáci sa zamerali hlavne na spôsoby riešenia konfliktov nenásilnou cestou, na prevenciu kriminality, prejavy šikanovania a jeho následky. Rozhlasová relácia, ktorú pripravili pani učiteľky Janka Kostková a Ľudka Goldschűtterová so svojimi žiakmi do školského rozhlasu poukázala na rôzne druhy a spôsoby tolerancie k prírode, živočíchom i rastlinám.
Naučili sme sa hľadať riešenia konfliktov bez víťazov a porazených.
Pani učiteľky 1. stupňa ZŠ