Slovenský jazyk a literatúra Matematika Prezentácie - cudzí jazyk Prezentácie z iných predmetov

Nielen pre deviatakov

Prezentácie z iných predmetov

POŽIADAVKY

NA ŽIACKE ROČNÍKOVÉ PREZENTÁCIE

V PRÍRODOVEDNÝCH / SPOLOČENSKOVEDNÝCH PREDMETOCH

Prírodovedné predmety: biológia, fyzika, chémia, geografia, informatika

Spoločenskovedné predmety: dejepis, občianska náuka, etická výchova, náboženská výchova, hudobná výchova, výtvarná výchova

Pre žiakov 5. – 8. ročníka

Požiadavky na prezentácie – projekt v PowerPoint

Počet slajdov – 8 až 12 celkovo

Záväzné časti prezentácie:

Úvodný slajd – prvý slajd, názov témy, meno autora, trieda

Jadro prezentácie – vlastné spracovanie vybranej témy v niekoľkých slajdoch

Použitá literatúra  - predposledný slajd, internetový odkaz, citácia z literatúry

Záverečný slajd – posledný slajd, poďakovanie za pozornosť

Počet obrázkov – 5 až 7 obrázkov

Text prezentácie – 3 až 5 viet na jednom slajde

Počet informácií – 3 až 5  informácií (tém)

Počet použitých vedomostných faktov – 3 až 6 (pojmy, fakty, pravidlá, informácie týkajúce sa problematiky, atď. )

Celkový dojem – úroveň estetickej stránky projektu a náročnosť spracovania po technickej stránke

Prezentácia

plynulosť rozprávania,

zrozumiteľnosť- (schopnosť jasne pomenovať a opísať vybranú tému),

zvládnutie problematiky (žiak vie o čom hovorí, rozumie problematike)

využiteľnosť pre prax (vie nájsť uplatnenie v jeho praktickom živote)

neverbálna zložka

Odpoveď na doplňujúce otázky – 1-2 otázky

Prezentácia projektu

Prezentovanie projektu sa skladá z dvoch častí: samotnej prezentácie (súvislý prejav žiaka) a diskusie (vopred pripravené alebo situačné).

1. Prezentácia:

Žiak prezentuje svoju prácu pred spolužiakmi, vyučujúcim, prípadne iným učiteľom daného predmetu.

Opíše svoj projekt (o čom písal, čo zistil, čo sa nové naučil, atď.) 3 až 6 vetami každú časť projektu.

Uvedie zdroje použitej literatúry.

1. Diskusia:

Na záver odpovie na doplňujúce otázky (vopred zaslané, prípadne vyplývajúce zo záujmu poslucháčov)

Zásady práce pri tvorbe prezentácie:

Žiak si podľa záujmu vyberie tému, ktorá ho zaujala na vyučovaní jemu blízkeho predmetu počas školského roku. Tému spracuje tak, aby preukázal vedomosť, ktorú nadobudol v danom predmete s jej využitie pre neho.

Najmenej jeden týždeň pred termínom prezentácie, odovzdá hotovú prezentáciu vyučujúcemu daného predmetu emailom alebo na USB kľúči.

Prezentácia projektu

Vyučujúci poskytuje žiakovi pomoc pri tvorbe projektu.

Žiak spracováva prezentáciu samostatne v domácom prostredí.

Žiak, ktorý nemá k dispozícii potrebné IKT, má možnosť powerpointovú prezentáciu tvoriť v škole za prítomnosti pedagogického zamestnanca.

V prípade, že žiak nemá prezentáciu na určený termín, dostane náhradný termín prezentácie. Ak sa nepripraví ani na náhradný termín, je adekvátne hodnotený.

Hodnotenie prezentácie:

1. Technické prevedenie prezentácie – úroveň technického spracovania prezentácie a dodržanie stanovených kritérií
  2. Prezentácia /vedomosť/ – poznatky daného predmetu a ich význam v praxi (použitie v bežnom živote)
  3. Celkový dojem