Zber batérií

Máte doma vybité batérie?? Neviete, kam ich dať??

Doneste ich do našej Základnej školy !!!

Recyklácia zabráni nielen úniku škodlivých látok do prírody, ale zároveň ochráni životné prostredie a prírodné zdroje. Z batérií je možné získať rôzne kovy, ako napr. železo, mangán, zinok, nikel, meď, ale aj plasty. Tieto suroviny sa ďalej využívajú na výrobu rôznych surovín.

Na Slovensku sa ročne dovezie približne 1200 ton batérií, čo predstavuje asi 60 plných kamiónov.

Batérie by sa nemali vyhadzovať do smetného koša.

Ak sa batéria dostane do voľnej prírody trvá približne 500 rokov kým sa rozloží. Behom týchto 500 rokov sa z batérie uvoľňujú tzv. nebezpečné kovy ako je napr.: ortuť.

Na pôde, kde sa nachádzajú tieto batérie sa nemôže nič pestovať, pretože tá pôda je otrávená nebezpečnými kovmi.

Keď sa batérie dostanú napríklad do potoka, dokážu otráviť vodu a zapríčiniť smrť živočíchov, ktorí sa tam vyskytujú.

Ak si nechceme znečisťovať naše okolie použitými batériami, ktorých jedovaté látky sa môžu dostať do prírody, začnime s ich separáciou. A preto, aj v tomto školskom roku bude naša škola zapojená do projektu v zbere použitých batérií. Stačí ich iba priniesť do školy a vhodiť ich do zbernej nádoby v triede.

Je to úplne bezplatné, stačí len prekonať lenivosť a ľahostajnosť voči nášmu životnému prostrediu!

Ďakujeme, že s nami chránite životné prostredie!