22. apríl - Deň Zeme – Veľa ľudí tomuto dňu nevenuje zvláštnu pozornosť, ale my na našej škole na tento deň nikdy nezabúdame. Vieme, že nie len v tento deň musíme pre našu Zem niečo urobiť. Tento rok sme sa rozhodli pre iné aktivity ako po iné roky. Prečo ? Uvedomili sme si, že tým, že vyzbierame odpadky v najbližšom okolí školy, alebo urobíme nejaké výrobky z odpadového materiálu veľmi našej krajine nepomôžeme.
Naši najmenší –žiaci nultého, prvého a druhého ročníka sa predsa len pustili do zbierania odpadkov, museli si to predsa ako naši najmenší vyskúšať. :)
Nebolo to len o zbieraní odpadkov, ale spojili sme si to s návštevou Lesného skanzenu v Tisovci. Deti už po prvých krokoch prišli na to, že tých odpadkov je oveľa viac, ako zvládali odniesť. Boli smutní z toho, čo všetko ľudia dokážu odhodiť do prírody. S vrecami plnými odpadkov sme dorazili do Lesného skanzenu . Privítali nás pracovníci skanzenu, ktorí nás oboznámili s priestorom. Deti samozrejme na prvý pohľad zaujali preliezky a hojdačky. Napriek tomu si radi vyskúšali aj hru drevené pexeso, hádali názvy drevín, či prešli po pocitovom chodníku. Z informačných tabúľ sa deti oboznámili s tým, koľko rokov sa v prírode rozkladajú jednotlivé materiály. Deti odchádzali s odhodlaním, že odteraz už všetky odpadky skončia len v smetnom koši. Dúfam, že im to vydrží čo najdlhšie.
Našich tretiakov a štvrtákov hneď zrána navštívila lesná pedagogička Ing. Kováčová, ktorá si pre nich pripravila zaujímavé aktivity – rozprávanie o živote stromov, určovanie veku stromov a mnoho iných zaujímavých tém.
Keď už pred obedom vykuklo slniečko, len ťažko obsedeli v triede a tak tretiaci plní odhodlania zobrali svoje pracovné náradie a s chuťou sa pustili do zveľaďovania našej Oázy poznania a spolupráce. Sadili, kopali, zveľaďovali a na záver vyrobili „ekomaskota“, ktorý na to všetko bude dohliadať.
Štvrtáci sa zahrali na Ekopátračov, ktorí sa vydali po stopách čiernych skládok. Zistili, že nemusia chodiť ďaleko a na každom kroku natrafili na čierne skládky. Ako skutoční pátrači všetko zaznamenali, odfotili, zdokumentovali. Keďže odstrániť tieto čierne skládky často nie je v silách malých detí, navrhli aspoň riešenia, koho môžu o skládkach informovať a tak pomôcť pri ich odstránení.
Keby každý z nás minimálne jeden deň v roku obetoval našej Zemi a urobil pre ňu niečo pekné, užitočné
a prospešné, hneď by sa nám žilo lepšie…
Za kolektív 1. stupňa
Mgr. Kostková