Základná škola Dr.Vladimíra Clementisa v Tisovci je od 1.januára 2002 škola s právnou subjektivitou. Je plnoorganizovaná, má špeciálne triedy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Súčasťou školy je školský klub detí, školská jedáleň, dve telocvične a Športový areál Rudolfa Valentu.

Vízia školy:

Byť modernou školou, kde každý môže byť úspešný na ceste k poznaniu, škola smerujúca k vyššej spokojnosti zákazníka – žiaka, rodiča, spoločnosti.

Poslanie školy:

Poskytnúť rodičom, žiakom modernú cestu výchovy a vzdelávania k múdrym, dobrým, aktívnym a šťastným deťom. Našou snahou je pripraviť žiakov na reálny život a aktívne riešenie problémov. Každému žiakovi poskytovať individuálny prístup a orientovať sa na osobnosť dieťaťa, a to nielen v čase vyučovania, ale aj v popoludňajších hodinách v školskom klube, alebo pri záujmovej činnosti.

Hodnoty, ktoré škola uznáva:

• sloboda a zodpovednosť
          • úcta a ľudskosť
          • spolupráca a dôvera
          • pocit bezpečia

Silné stránky školy:

• podpora tvorivých učiteľov
          • kreativita učiteľov
          • bazén, ihriská, dve vlastné telocvične
          • úspechy v športe
          • mimoškolské akcie
          • záujmová činnosť
          • družba s Rumunskom
          • ŠKD - ranná služba a letná činnosť
          • letný tábor zameraný na spoznávanie kultúry a prírodných krás Slovenska
          • zapájanie do projektov

Zámery rozvoja školy:

• zvyšovať rozvoj funkčnej gramotnosti žiaka
          • zlepšovať úroveň čitateľskej gramotnosti
          • skvalitňovať edukačný proces v anglickom jazyku prostredníctvom kooperatívneho vyučovania
          • zavádzať rovesnícke vyučovanie v prírodovedných predmetoch
          • stať sa Zelenou školou
          • zabezpečovať požadovanú kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu starostlivosťou o kvalifikačnú štruktúru pedagogického zboru
          • zavádzať inovácie do vyučovacieho procesu

Cieľom školy je motivovať pedagogických zamestnancov a spoločne rozvíjať silné stránky.

V škole sa opierame o tri hlavné piliere zamerania školy:

1. Škola sa orientuje na kvalitnú výučbu cudzích jazykov. Štúdium cudzích jazykov sme podporili aj zvýšenou hodinovou dotáciou v jednotlivých ročníkoch. Dôraz kladieme na anglický jazyk v 9.ročníku, nakoľko každý žiak deviateho ročníka prezentuje projekt v anglickom jazyku na komunikačnej úrovni A2 na ľubovoľnú tému v rámci Dňa anglického jazyka. Kvalita výučby anglického jazyka je podporená výmenným programom s družobnou školou v rumunskom meste Tăuții-Măgherăuș, ktorý realizujeme pre žiakov 7.-9.ročníka.  Ďalej poskytujeme možnosť štúdia druhého cudzieho jazyka. Spravidla ponúkame nemecký alebo ruský jazyk.
          2. Škola  sa orientuje a začleňovanie environmentálnej problematiky do výchovno-vyučovacieho procesu. V škole organizujeme rôzne aktivity k danej téme (Deň Zeme, Deň vody, burza kníh, zber batérií, separujeme odpad, sme zapojení v Zelenej škole...), pripravujeme žiakov na súťaže a otvárame záujmové útvary v environmentálnej oblasti. V škole pracuje Envirotím, ktorý zastrešuje všetky školské aktivity. Vo výučbe využívame revitalizovaný areál s názvom Oáza poznania a spolupráce, za ktorý sme boli ocenení Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Tento areál budeme aj ďalej zveľaďovať.
          3. Škola sa orientuje na zvýšený rozvoj motorických schopností žiakov prostredníctvom netradičných športov. Pravidelne vedieme žiakov k aktívnemu pohybu a zdravému životnému štýlu. Každý rok otvárame rôzne športové záujmové útvary. Zapájame žiakov do  súťaží (vybíjaná, florbal, basketbal, futbal, viacboj všestrannosti, futsal....) na rôznych úrovniach – okresné, krajské i celoslovenské kolá, v ktorých dosahujeme veľmi pekné výsledky. V tomto školskom roku v škole funguje O2 Športová akadémia Mateja Tótha určená žiakom 1. stupňa.