2021/2022 - splnené úlohy

Cesta mobilu

MOBIL -pre mnohých malých aj veľkých úplná samozrejmosť. Mnohí si bez mobilu nevieme už predstaviť svoj život. Ráno vstaneme z postele, v mobile skontrolujeme správy, chaty, zahráme hry, urobíme fotky, zatelefonujeme kamarátom….

Ale zamysleli ste sa už niekedy nad tým kde, z čoho a ako sa mobil vyrába? Naši žiaci 2. stupňa sa to dozvedeli počas rovesníckeho vzdelávania. Žiačka Štefánia Kožiaková pripravila prezentáciu na tému Cesta mobilu a spolu s Alexandrou Sirotovou a Anna Máriou Struhárovou ju odprezentovali žiakom v jednotlivých triedach.

Teraz už vieme, že pri ťažbe väčšiny surovín, ktoré sú súčasťou mobilu, sa spotrebuje veľké množstvo energie a poškodzuje okolité životné prostredie. Okrem toho však ťažba niektorých nerastov zapríčiňuje aj vojnové konflikty a ľudské utrpenie. V baniach na ťažbu nerastných surovín pracujú vo veľmi zlých podmienkach častokrát už sedemročné deti! A preto sa nazývajú krvavé nerasty.

My všetci môžeme pre to niečo urobiť... Odovzdaním mobilu do zberného boxu sa postaráme o jeho nový životný cyklus. Taktiež sa môžeme rozhodnúť pre dobrovoľnú skromnosť a nevymieňať ešte funkčný mobil za nový model, len pre zopár dizajnových vylepšení.

Rovesnícke vzdelávanie:

Žiaci počas rovesníckeho vzdelávania zistili, aký je proces výroby mobilného telefónu náročný a dokonca škodlivý pre životné prostredie.

Vyrob si domáci telefón:

Väčšina úplne malých Recyklohráčov ešte svoj vlastný mobil nemá, to ale neznamená, že si ho nemôžu vyrobiť. Žiaci v školskom klube pracovali na úlohe: Vyrob si domáci telefón.  Pri tom sa trocha zabavili a vyrobili si domáci telefón z téglikov, napríklad od jogurtov.

Ako sa zvieratká dorozumievajú bez mobilu?

Tiež sa žiaci sa v školskom klube zahrali hru Ako sa zvieratká dorozumievajú bez mobilu? Vytvorili si k tomu  aj masky na tvár a na chvíľu sa dorozumievali len ako zvieratká, používali zvieracie zvuky či pohyb celého tela. Zistili, že dorozumievanie sa bez slov a technológii je zábavné!

SMS - Starý Mobil Sem!

Zberová súťaž, za každý odovzdaný mobil získa naša škola 10 bodov. Tento rok sme vyzbierali 24 mobilných telefónov.