Profil školy História školy New sub page

Profil školy

Základná škola Dr.Vladimíra Clementisa v Tisovci je od 1.januára 2002 škola s právnou subjektivitou. Je plnoorganizovaná, má špeciálne triedy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením. Súčasťou školy je školský klub detí, školská jedáleň, dve telocvične a Športový areál Rudolfa Valenta.

Vízia školy:

Byť modernou školou, kde každý môže byť úspešný na ceste k poznaniu, škola smerujúca k vyššej spokojnosti zákazníka – žiaka, rodiča, spoločnosti.

Poslanie školy:

Poskytnúť rodičom, žiakom modernú cestu výchovy a vzdelávania k múdrym, dobrým, aktívnym a šťastným deťom. Našou snahou je pripraviť žiakov na reálny život a aktívne riešenie problémov. Každému žiakovi poskytovať individuálny prístup a orientovať sa na osobnosť dieťaťa, a to nielen v čase vyučovania, ale aj v popoludňajších hodinách v školskom klube, alebo pri záujmovej činnosti.

Hodnoty, ktoré škola uznáva:

• sloboda a zodpovednosť
  • úcta a ľudskosť
  • spolupráca a dôvera
  • pocit bezpečia

Silné stránky školy:

• inovatívne metódy – rovesnícke vyučovanie, zážitkové vyučovanie, metóda CLIL
  • tematické dni
  • environmentálne aktivity
  • metodika športovej akadémie O2 M. Tótha vo vyučovaní telesnej a športovej výchovy
  • príprava žiakov na testovanie 9 a prijímacie skúšky
  • individuálny prístup
  • odborné prednášky, besedy a workshopy
  • online a kombinované vyučovanie
  • pestrý výber záujmovej činnosti
  • atraktívny život školy – výzvy, zaujímavé aktivity
  • zapájanie sa do súťaží rôzneho charakteru
  • vysoká kvalifikovanosť učiteľov
  • kreativita učiteľov a žiakov
  • vzťahy žiakov a učiteľov
  • podnetné externé prostredie – ekotrieda, bazén, športoviská

Zámery rozvoja školy:

• zabezpečovať požadovanú kvalitu výchovno - vzdelávacieho procesu
  • zvyšovať rozvoj funkčnej gramotnosti žiaka (čitateľská gramotnosť, prírodovedná gramotnosť, finančná gramotnosť)
  • skvalitňovať edukačný proces v anglickom jazyku
  • realizovať rovesnícke vyučovanie v prírodovedných predmetoch
  • pokračovať v aktivitách Zelenej školy
  • pokračovať v zavádzaní inovácií do vyučovacieho procesu
  • zvyšovať IKT zručnosti žiakov

Cieľom školy je motivovať pedagogických zamestnancov. Spoločne rozvíjať silné stránky a zlepšovať slabé stránky školy.

V škole sa opierame o tri hlavné piliere zamerania školy:

1. Škola sa orientuje na kvalitnú výučbu cudzích jazykov. Štúdium cudzích jazykov sme podporili aj zvýšenou hodinovou dotáciou v jednotlivých ročníkoch. Dôraz kladieme na anglický jazyk v 9.ročníku, nakoľko každý žiak deviateho ročníka prezentuje projekt v anglickom jazyku na komunikačnej úrovni A2 na ľubovoľnú tému v rámci Dňa anglického jazyka. Do vyučovacieho procesu zavádzame inovácie pre oblasť cudzích jazykov je to metóda CLIL. Ďalej poskytujeme možnosť štúdia druhého cudzieho jazyka. Spravidla ponúkame nemecký alebo ruský jazyk.
  2. Škola  sa orientuje a začleňovanie environmentálnej problematiky do výchovno-vyučovacieho procesu. V škole organizujeme rôzne aktivity k danej téme (Deň Zeme, Deň vody, burza kníh, zber batérií, separujeme odpad, sme zapojení v Zelenej škole...), pripravujeme žiakov na súťaže a otvárame záujmové útvary v environmentálnej oblasti. Zapájame sa do projektu Recyklohry. V škole pracuje Envirotím, ktorý zastrešuje všetky školské aktivity a vyhodnocuje všetky ekozbery realizované v škole. Vo výučbe využívame revitalizovaný areál s názvom Oáza poznania a spolupráce, za ktorý sme boli ocenení Fakultou masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Tento areál budeme aj ďalej zveľaďovať. ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
  3. Škola sa orientuje na zvýšený rozvoj motorických schopností žiakov prostredníctvom netradičných športov. Pravidelne vedieme žiakov k aktívnemu pohybu a zdravému životnému štýlu. Každý rok otvárame rôzne športové záujmové útvary, organizujeme športovú tanečnú šou a športové dni a turnaje. Do vyučovacieho procesu aplikujeme metodiku športovej akadémie M. Tótha. Zameriavame sa na netradičné športy a pohybové aktivity. Plnohodnotne využívame na hodinách TSV bazén, ktorý máme v areáli školy. Organizujeme základný a zdokonaľovací plavecký výcvik. Zapájame žiakov do  súťaží (vybíjaná, florbal, basketbal, futbal, viacboj všestrannosti, futsal....) na rôznych úrovniach – okresné, krajské i celoslovenské kolá, v ktorých dosahujeme veľmi pekné výsledky.