Štvrtok 28. 3. 2024

Vitajte na EduPage

Milí návštevníci,

vitajte na stránke našej školy. Nájdete tu užitočné informácie, ale aj prehľad aktivít, ktoré realizujeme so žiakmi v škole.

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň učiteľov.

• Týždeň pred Dňom učiteľov nastal v škole prísne tajný pohyb. To naši deviataci začali organizovať prekvapenie pre všetkých učiteľov. Do príprav zapojili aj svojich mladších kamarátov a najmladšiu kolegynku Bc. B. Guzmovú, ktorá im pomohla, poradila aj usmernila. Vytvorili si organizačný tím, a potom v tichosti pracovali. Premýšľali, písali, organizovali, vyrábali a nacvičovali.

Už v pondelok začali s rozdávaním prekvapení, ktoré pripravili. Začali hudobnými darčekmi, ktoré s venovaním vysielali zo školského rozhlasu. Hlavné prekvapenie prišlo v stredu. Ráno sa školou niesla rozhlasová relácia o veľkonočných sviatkoch spojená s poďakovaním učiteľom a pozvánkou na osobné stretnutie. Počas veľkej prestávky nám žiaci milo a s láskou zarecitovali básničky šité na mieru každému učiteľovi. Spolu s básničkou dostali učitelia ručne robenú podšálku s personalizovaným venovaním. Počas dňa sme dostali kvietok z rúk piatakov. Mimoriadnym prekvapením bolo, že naši deviataci si s nami vymenili úlohy a rozhodli sa odučiť niektoré vyučovacie hodiny. Každý učiteľ tak mohol jednu hodinu sledovať, ako sa zodpovedne popasovali s učiteľským povolaním. Na tieto hodiny sa aj patrične pripravili a vystrojili.

• Na hodine informatiky žiaci V.A a VI.A tvorili v kresliarom programe - skicár.

• Marec, mesiac knihy , sme si pripomenuli 26.03. 2024 v školskej knižnici. Pozvanie prijala pani spisovateľka Mgr. Elena Hýbelová . Narodila sa 03.07. 1956 v Hnúšti . Celý život bola učiteľkou slovenského jazyka a výtvarnej výchovy. Na dôchodku sa jej splnil sen. Vydala knihy pre deti Chicco živý šperk – skutočný príbeh, ktorý rozpráva najmenší psík Chicco, aby otvoril srdcia a ukázal tie najväčšie hodnoty v živote. Anjelik – zveršovaný príbeh, ktorý motivuje deti v predškolskom veku . Anjelik ide do školy – básne pre deti, aby sa nebáli začiatku školy. Jej inšpiráciou v živote sú jej dve deti a dve vnúčatá, na ktoré si vždy nájde čas. Pútavým rozprávaním priblížila žiakom svoju tvorbu. Deti najviac zaujal skutočný príbeh o psíkovi Chiccovi. Verím, že svojím rozprávaním podnietila žiakov na tvorbu vlastných príbehov ako aj kresieb, z ktorých najvýnimočnejšie sa stanú súčasťou jej budúcej knihy s názvom Deti tvoria srdcom.

• Téma knihy sa v triede I.B prelínala počas mesiaca marca takmer vo všetkých predmetoch. Na hodinách TSV si žiaci trénovali svoju pravo-ľavú orientáciu, aby našli všetky časti príbehu. Počas hodín MAT žiaci zoraďovali knihy podľa veľkosti a váhy, rozvíjali si svoju finančnú gramotnosť pri nakupovaní kníh a pri práci s peniazmi. Ani na hodinách VYV nesmela chýbať téma knihy a preto žiaci vytvárali leporelá, záložky, či obal pre knihu, ktorú by niekedy chceli napísať. Žiaci si na hodinách SJL vyskúšali prácu spisovateľov a písali krátke vety na písacom stroji, vymýšľali rôzne príbehy, no v neposlednom rade prezentovali svoje obľúbené knihy. Navštívili tiež knižnicu, spoločne sme si prečítali niekoľko príbehov z knihy o Valentívke a mnoho ďalšieho, veď posúďte vy – prezrite si fotografie v našom fotoalbume.

• Dňa 26.3.2024 sa naši žiaci 1. st. zapojili do súťaži Matematický klokan. Úlohy boli zaujímavé, mozgové závity pracovali a všetci sme si to užili. Už iba čakáme na naše výsledky a veríme, že budú skvelé.

BB

• Dotazník je určený pre žiakov druhého stupňa. Sprístupnený bude 25.marca 2024.

• Slovenský jazyk a literatúru sa rozhodli žiaci primárneho vzdelávania stráviť netradičným spôsobom - návštevou Mestskej knižnice v Tisovci. Knižnica je miesto, kde to ,, žije“ knihami. Práve tu sa nám ponúkla možnosť objaviť dedičstvo predchádzajúcich generácií i diela súčasných autorov. V bezprostrednom kontakte s knihami sme si zopakovali ako s nimi zaobchádzať, z čoho a ako kniha vznikla, koľko ľudí sa podieľa na jej príprave a ceste k rukám čitateľov. Pripomenuli sme si rodáka z Rimavskej Píly, Mateja Hrebendu, ktorý sa do dejín zapísal najmä ako popredný rozširovateľ slovenských a českých kníh, šíril kultúru a osvetu v časoch, v ktorých mnohí pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec. Spolupracoval aj s Pavlom Dobšinským, o ktorého živote a diele sa dozvedeli žiaci z premietnutej prezentácie. Z popletených písmeniek šikovne poskladali názvy Dobšinského rozprávok, podľa ilustrácie hádali názov rozprávky, podľa indícií určovali jej hlavné postavy. Vypracovali pracovný list, v ktorom vylúštením tajničky odhalili hlavný znak ľudovej rozprávky - dobro víťazí nad zlom. Prezreli si rôzne vydania rozprávok P. E. Dobšinského v rôznych jazykoch. Prehliadku knižnice sme ukončili vypožičaním ďalších kníh ktoré nás zaujali.

• Žiaci IX. B triedy si pripravili netradičnú vyučovaciu hodinu anglického jazyka zameranú na rozvoj a použitie slovnej zásoby súvisiacej s Veľkou nocou - EASTER. Žiaci VI. A triedy plnili rôzne úlohy - hľadanie žltých vajíčok, skladanie puzzle, tvorba slov, anglický telefón, atď. ... za čo získavali písmenká potrebné k rozlúšteniu veľkonočného odkazu. Odmenou žiakom bol nielen pohyb a zábava, ale aj sladké prekvapenie.

Ďakujem žiakom J. Belicovej, N. Tokárovej, O. Čipkovej, A. Farbákovi, R. Matuchovi za ich nápaditosť a spoluprácu.